• Anasayfa
  • Basın Odası
  • Duyurular
  • Saydam Tarih ve Eğitim Vakfı eğitim projelerine "Tiyatro" ile devam ediyor.

Saydam Tarih ve Eğitim Vakfı eğitim projelerine "Tiyatro" ile devam ediyor.

Tarih ve Eğitim Vakfı'nın koordinatörlüğünü yaptığı ve Çıralı fırının paydaş olarak katıldığı eğitim projesi, Atatürk İlkokulu'nda tiyatro projesi ile devam ediyor.Hanife Tayyareci’nin eğitmen olarak görev yaptığı projeyle "Tiyatro Sporu" adı altındaki tiyatro eğitimi, Atatürk İlkokulu'nda 5 Sınıf öğrencilerine yönelik olarak uygulamaya konuldu. Öğrencilerin boş ders saatlerinde okulun salonunda yapılan Tiyatro Sporu'nda, öğrencilerin tiyatro sanatı etrafında birleştirilmesi ve doğaçlama, tonlama, vurgulama gibi unsurlar kullanılarak, Karagöz ve Hacivat oyunlarından örnekler çalışılıyor.

Karagöz ve Hacivat oyunlarından farklı skeçlerin birleştirilmesiyle oluşturulacak tiyatro oyununun başka ilkokullarda da sahnelenmesinin sağlanması hedefleniyor.
Böylece okullarda oluşturulacak tiyatro kumpanyalarının okullar arasında turneye çıkması sağlanarak tiyatro anlamında bir ilkin başarılması amaçlanıyor.
Ömer Çıralının konu ile ilgili yaptığı açıklamada proje ile geleceğimiz olan çocuklara yatırım yapmayı amaçladıklarını söyledi. Lefkoşa surlar içinde sosyal ve ekonomik ortamın daha da iyi olması için bu projeye destek verdiklerini belirtti. Ülkede yaşanan tüm sıkıntıların eğitim sistemi ile alakalı olduğunun altını çizen Çıralı, kendine güvenen, sosyal ve teknik bilgisi yüksek bireylere ihtiyacımız olduğunu, bu bireylerin de yetişmesinin sadece iyi bir eğitim sistemi ile mümkün olduğunu söyledi.

Şahap Aşıkoğlu

SAYTEV Koordinatörü

 

Tarih, milletlerin tarlasıdır. Her toplum, geçmişte bu tarlaya ne ekmişse, gelecekte onu biçer.

Voltaire

İletişim Bilgileri

Çitköy Sokak, No: 4 Yenişehir

Lefkoşa / KKTC via Mersin 10 Turkey

T: (+90 392) 227 1251

M: info@saytev.org

E-bültenimize üye olun